יהלומים

יהלומים הן אבני חן הנחשקות ביותר בעולם.  כמו כן, יהלומים נחשבים להשקעה כספית טובה. בד"כ הם שומרים על ערכם הכספי ואף יותר, נחשבים לכסף גלובאלי כיוון שניתן לסחור בהם בכל מקום בעולם.

קצת נרחיב בנושא, וננסה להסביר לעומק, מהו בעצם יהלום. כמו שרובינו יודעים, יהלום הוא מינרל קשה המורכב מפחמן. גביש היהלום שייך למערכת הקובייתית ומופיע בטבע כתמנון או כקובייה. יהלום נקי ומושלם הוא חסר צבע, אולם זיהומים שונים (בעיקר חנקן) ופגמים במבנה הגבישי עשויים להביא לצבעים שונים: חום, צהוב, אדום ועוד. מחירי היהלומים הגולמיים נקבעים לפי גודלם, צבעם וניקיונם. מחירם של יהלומים מלוטשים נקבע גם לפי איכות הליטוש.

 

היהלום נחשב לאוצר טבע. למרות השימושים הרבים של היהלום בתעשייה הוא מוכר בעיקר בשל השיבוץ שלו בתכשיטים. מבנהו של יהלום מהטבע הוא יציב מאוד. יציבותו של המבנה היא המעניקה ליהלום את חוזקו וקשיותו.אחת מהבעיות הנפוצות ברכישת יהלום נעוצה בעובדה שכל יהלום הינו ייחודי. אם לא ייבחן היהלום כראוי בתנאי מעבדה, טווח הערכות המחיר ואיכות תכונות היהלום עלול להיות נרחב מאוד. ניתן גם ליצור יהלומים בלחץ נמוך בסביבה עתירת מימן. יהלומים שנוצרו בתנאי מעבדה מכונים "יהלומים סינתטיים", בניגוד ליהלומים שנוצרו באופן טבעי המכונים "יהלומים טבעיים". מחירו של יהלום סינתטי עשוי להיות נמוך פי מאה ויותר מזה של יהלום טבעי, כאשר שניהם בעלי גודל, צורה וצבע זהים.

שתפו: